Ünlü Fransız otomobil markası Renault bugünlere nasıl geldi?

İşte Renault’un tarihsel gelişimi:
Makinelere Düşkün Bir Çocuk: Louis Renault
1877’de Paris’te doğan Louis Renault gerçek bir beyzadedir. Babası tarafından farklı meslekler yapmaya zorlanmamış, hayal gücü her zaman desteklenmiş şanslı bir çocuktur. Louis Renault’un ilgi alanı ise makinelerdir. 5 yaşındayken arkadaşlarından duyduğu lokomotifi görmek için istasyona koşan, 15 yaşındayken harçlığından artan kalan parayla 0.75 beygir gücünde De Dion Bouton marka alıp parçalarını sökmeye kalkan bir dahidir.

De Dion-Bouton’dan Voiturette’ye

Faytondan bozma De Dion-Bouton’un üreticileri, bu otomobili mümkün olan en ucuz fiyata üretip herkesin kullanmasını sağlamayı isterler. Louis Renault da kardeşleri ile birlikte bu arabayı nasıl geliştirebileceklerini düşünürler. Sonunda De Dion-Bouton’a ilaveler yapıp neredeyse onu baştan yaratan Louis Renault, ilk minik otomobili olan Voiturette’yi üretmiş olur.

Voiturette, 3 ileri 1 geri vitesi, motordaki gücü kayış ya da zincirle değil; mil yardımıyla arka dingile aktarması, sessiz kullanımı ve hem düz yolda gidip hem yokuş çıkabilmesi ile çığır açar ve 1898 yılında sokaklarda boy gösterir.

21 Yaşında Şirket Sahibi
Louis, kardeşleri Fernand ve Marcel’le birlikte 1898 yılında, yaşı daha 21 iken “Renault Freres” isimli şirketi kurar. 1899 yılında Paris-Trouville arasında düzenlenen bir yarışta Renault kardeşlerin ürettikleri özel otomobil yarışı kazanır. Bu başarıdan sonra araba siparişleri hızla gelir ve babaları kardeşlere 8 bin İngiliz sterlini vererek destek olur.

Başarı ile Birlikte Gelen Karanlık Günler

İşler büyür, ilk kapalı karosere sahip araç, Renault’lar tarafından yapılır. Billancourt’daki garaj fabrikaya çevrilir, 110 kişi bu fabrikada çalışmaya başlar. 1900 yılında ürettikleri E model spor arabayla Paris-Bordeaux ve Paris-Berlin yarışlarını kazanırlar. 1902 yılında ilk silindirli H modelinin ardından dört silindirli K modeli ile Paris-Viyana yarışlarında da zafer Renault’ların olur.

Daha sonra bu başarılı zamanlara büyük gölge düşecek bir olay yaşanır. 1903 Paris-Madrid yarışında kaza meydana gelir ve kardeşlerden Marcel hayatını kaybeder. Ölüm Renault’ların peşini bırakmaz. Marcel’in ölümünden sonra diğer kardeş Fernand da hayata veda eder.

Tek Başına Ama Güçlü
Kardeşlerinin ölümünden sonra bütün işler Louis’e kalsa da çalışmaların ardı arkası kesilmez. Parisli faytonculara iki silindirli arabalardan satar. Artan taleplerin sonunda seri üretime geçer, işçilerini uzmanlaşmaları için eğitir. Renault araçlarını üreten işçiler boya ya da döşeme gibi spesifik alanlarda derinleşip işin uzmanı olurlar.

Otomobil tarihinde birçok ilk Renault’a aittir. İlk amortisör, ilk soldan direksiyon, ilk servo freni Renault arabalarında görülür. Kamyonet, ambulans, itfaiye araçları, gemi ve uçak motorları da tasarlanıp üretilir. En küçük arabalardan en lüks limuzinlere Renault’un baklava dilimini andıran logosu görülmeye başlanır.

1914 yılına gelindiğinde Societe des Automobiles Renault ismini almış olan şirket, 4.400 işçisiyle sanayi devi olur. 1918 yılında ise çalışanların sayısı 22.000’i aşar. Öyle ki Renault aynı zamanda 1. Dünya Savaşı’nda ülkesi için silah da üretir.

Hareketli Bir Yaşam Öyküsü
Genç yaşta başarılara imza atan Louis Renault’un otomobil tarihine kazandırdığı ilklerin yanında Vivaxuatre arabası, 1933’ten sonra Paris’te sürekli taksi olarak kullanılır.

Hitler Almanya’da iktidar olduğunda Havacılık Bakanlığı, Renault’tan yeniden uçak üretimi yapmasını ister. 1940 yılında ise Louis Renault fabrikasının Almanlar tarafından işgal edilmesine tanık olur. 1942/43 yıllarında ise fabrika bombalanır. Louis Renault, 24 Ekim 1944’te 67 yaşında hayata veda eder. Ölmeden kısa bir süre önce ülkesinin kurtarıldığını görse de 1945’te yeniden devleştirilen fabrikasını görememiştir.

Araba çalışıp hemen duruyor arızası

Arabam çalışır çalışmaz stop ediyor

Bu sorunun kaynağı genellikle yakıt sistemi arızalarıdır. Aracın çalışır çalışmaz stop etmesinin başlıca sebepler

  • Yakıt Pompası
  • Krank Devir Sensörü
  • Enjeksiyon tıkanması Veya soketinde temassızlık olması
  • Orjinal Olmayan Şamandra takılması

Sorunun bunlardan birinde olduğunu nasıl anlayacağım dediğinizi duyar gibiyim.

YAKIT POMPASI – BENZİN POMPASI

İlk olarak yakıt pompasından başlayalım. İlk önce aracın kontağını açtıktan sonra arka koltuğa kulağımızı koyuyoruz. ” Uğultulu bir ses geliyor ise yakıt pompası çalışıyor demektir. Bundan sonra yapılacaklar ise kontağı açıp 10 saniye bekledikten sonra kapatın, bunu 7-8 sefer tekrar edin ve marşa basın. Böylelikle gücü ve basıncı yetmeyen yakıt pompasını aç kapa yaparak desteklemiş olup benzinin veya mazotun enjeksiyonlara basınçlı şekilde gelmesini sağlamış olduk. “
Eğer uğultulu ses gelmiyor ise yakıt pompasının büyük ihtimalle yandığına işarettir.

Krank Devir Sensörü

Sorunun krank devir sensörün’den kaynaklı olduğunu düşünüyor iseniz sadece 2 seçeneğiniz var. İlk olarak sensörü güzelce bir temizlemeyi deneyelim. Sensörü söktükten sonra balata spreyi yardımı ile ucundaki mıknatısı olabildiğince iyi temizlememiz lazım. Şanslı iseniz sadece pislendiği için doğru çalışmıyor olabilir. Temizledikten sonra da çalışmıyor ise mecburen yeni bir krank devir sensörü ile değiştirmeniz gerekecek.

Enjeksiyon tıkanması Veya soketinde temassızlık olması

Benzinli araçlarda pek görülmese de dizel araçlarda enjektörlerin tıkanması muhtemel ve her an olabilecek bir arızadır. Enjektörlerin tıkandığını düşünüyor iseniz elinizden pek bir şey gelmez. Ya yenisini alacaksınız yada temizlemek üzere sanayide bu işi yapan bir ustaya teslim edeceksiniz. Diğer olabilecek arıza ise zamanla eskiyen veya oynanmış, kurcalanmış elektrik tesisatında olabilecek temassızlıklardan veya kopmuş kablolardan da kaynaklı olabilir. Tesisattan anlamıyor iseniz kurcalamanızı kesinlikle tavsiye etmeyiz. Aracı iyi bir elektronik ustasına gözlemletmenizi tavsiye ederiz.

Orjinal Olmayan Şamandra takılması

Pek bilinmese de bizzat tecrübe edip öğrendiğim bir sorun. Orjinal olmayan veya farklı model bir araca ait olan şamandra boyutları farklı olduğundan depo ölçüleri ile uyumsuz olduğundan boyutuna bağlı olarak belirli bir seviyeden önceki benzini şamandıranın çekemediğinden aracınız benzin hortumundaki kalan benzin ile çalışıp yeni benzin gelmediğinden stop edecektir.
Eğer sizin de şamandranız orjinal değil ise ilk önce arabanıza minimum 15L benzin doldurup test edin. Eğer çalışır ise sorunu bulmuş oldunuz çalışmaz ise tamirciye arabayı bırakmaktan başka şansınız yok.

Araçtan Gelen Islık Sesi

Islık 

Islık sesi genellikle turbo sisteminden gelir. Turbo pervaneleri çok yüksek hızlarda dönerler ve üzerinde döndükleri yatakların sistem tarafından çok iyi yağlanması gerekir. Yağlama işlemini ise motor yağı gerçekleştirir. Özellikle kullanım sonrası rölantide bir süre çalıştırılmayan turbo motorlarda pervane yataklarında sorun çıkabilmektedir. Bu sorun ise kendini güç kaybıyla beraber özellikle yüksek devirlerde kuvvetli ve alışılmışın dışında ıslık sesiyle birlikte gösterebilir.Diğer taraftan turbolardan az da olsa ıslık sesi her zaman gelir. Önemli olan bu ıslık sesinin yükselen devir ile artması ve daha önceki zamanlara göre oldukça belirgin olmasıdır. Dikkatli sürücüler artmış olan bu ıslık sesini rahatlıkla anlayabilirler.

Araçtan Gelen Uğultu Sesi

Uğultu

Bu ses tipi tekerleklerin bağlı olduğu yataklardan gelebildiği gibi arkadan çekişli araçların difransiyelinden de gelebilmektedir. Yıpranmış rulmanlar ve difransiyel dişlilerinin neden olabileceği bu ses her türlü devir bandında, hızlanırken, yavaşlarken veya sabit bir hızla giderken duyulabilir. Uğultu sesi Şarj dinamosu bilyesi veya tamamen kendisinden de gelebilmektedir. Eğer sesin şarj dinamosundan geldiğine emin iseniz yakın bir zamanda şarj dinamosundan duman çıktığını gözlemlemeniz kaçınılmaz olur..

Araçtan Gelen Çıtırtı Sesi

Çıtırtı 

Bir vidanın lavabo içerisine düşüp zıplamasına benzeyen bu çıtırtı sesi genellikle düz vitese sahip olan araçlardan gelir. Vitesleri değiştiriken gelmesi muhtemel olan bu sesin birçok farklı nedeni olabileceği gibi çok fazla kilometre yapmış olan araçlarda daha sık rastlanabilir. Duyulması durumunda mutlaka servise gösterilmelidir.

Araçtan Gelen Tıkırtı Sesi

Tıkırtı 

Şıkırtı sesi ile karıştırılabilecek bu sesin ana kaynağı subap mekanizması ile alakalı olabilir. Egzantrik mili yataklarındaki sorunlar, subap açıklık ayar sorunu ve subap mekanizması kaynaklı sorunlar sonucu tıkırtı sesleri gelebilmektedir. Devir arttıkça da bu ses aynı oranda artar. Sesin seviyesi ise sorunun büyüklüğünü gösterir ve ne kadar derinden ve çekiç tarzında vuruyorsa sorun o kadar büyüktür.

Araçtan Gelen Şıkırtı Sesi

Şıkırtı 

Genellikle motor silindirleri içerisinde erken ateşlemenin olması durumunda bu ses oluşabilir. Bozuk bujiler, silindirler içerisinde karbon birikmesi, yüksek oktanlı benzin, yakıt-hava karışımının yanlış olması, motorda hararet ve ateşleme zamanlarında hata olması oluşabilecek bu sesin sebeplerinden olabilir. En ileri safhada ise motorda vuruntulu çalışma meydana gelir ve büyük masrafa neden olabilir. Aşağıdaki videoda ateşleme düzeninin yapay bir şekilde bujilerin tek tek devre dışı bırakılması ile nasıl bozulduğunu görebilir ve bu nedenle oluşan şıkırtı sesini duyabilirsiniz.

Araçtan Gelen Homortu Sesi

Homurtu 

Bu ses aslında yoruma açık bir sestir ve uğultu ile de karıştırılabilir. İnleme ve homurtu şeklinde seyreder ve genellikle hidrolik direksiyon pompasında bir sorun olduğunu gösterir. Diğer taraftan günümüzde satılan araçlar artık elektrik destekli direksiyon sistemlerine sahip olsa da trafikte bulunan araçların birçoğu hidrolik direksiyon sistemlerine sahiptir ve bu ses ile karşılaşabilirler. Hidrolik direksyon pompasının yataklarındaki hasar ve yağlama sorunu sonucu bu tip bir sorun ortaya çıkabilir.

Araçtan Gelen Patırtı Sesi

 Patırtı

Gücü tekerleklere aktaran miller üzerindeki mafsallarda bir sorun olduğu zaman bu ses ile karşılaşılabilir. Patırtı sesi daha çok trenin raylar üzerinde yol aldığı zaman çıkardığı kesikli sese benzer. Genellikle önden çekişli araçlarda hızlı dönüşler yaparken duyulan bu ses arka mafsallardan ender olarak duyulur. Karşılaşılabilecek en kötü durum ise hızlı girilen sert bir virajda bu mafsalın kopması ve gücün tekerleklere aktarılamaması ile sonuçlanabilir. Bu nedenle oldukça önemli ve belirgin bir sestir ve hatalı parçanın mutlaka değiştirilmesi gereklidir. Aksi halde büyük bir kazaya sebebiyet verebilir. Bazen Salıncaklardan gelen Takırtı sesi ile de karıştırılabilir.

Araçtan Gelen Sürtme Sesi

Sürtme

Dönen iki metal parçanın birbirine sürtmesi şeklinde çıkan bu rahatsız edici ses oldukça yaygındır ve genellikle fren sistemi ile alakalıdır. Fren balatasının kalınlığının azalmasıyla arka kısmında bulunan metal muhafaza parçası metal fren diskine sürter ve bu sürtme sesinin oluşmasına neden olabilir. Metalin metale sürtmesi sonucu ise fren diskleri çizilir ve yeni fren balatası alınmasına rağmen frenlemede sorunlar yaşandığı gibi disklerin de değişmesi gerekebilir.Araçlarda bulunan metalin metale sürtme ihtimali olan diğer ğarçalar ise rulmanlardır. Özelliğini kaybetmiş rulmanlardan çıkan sürtme sesi fren sisteminden gelen sesler  kadar belirgin olmayabilir ve çok dikkatli dinlenirse duyulabilir. Bozuk rulman sesi sadece sürtme değil uğultu olarak da hissedilebilir.

Araçtan Gelen Ciyaklama Sesi

 Ciyaklama

Bu tip sesler genellikle esnekliğini kaybetmiş olan eski motor kayışlarından gelir. Genellikle vantilatör kayışı ile alakalıdır. Diğer taraftan motor için oldukça hayati bir parça olan triger kayışı da çok ender olsa da bu tip sesler çıkarabilir. Kayışın esnek özelliğini kaybettiğini ve bu nedenle de istenen gerginliğin elde edilemediği anlaşılabilir.
Hangi otomobil markası hangi markanın sahibi?Daha çok soğuk havalarda duyulması ise kauçuğun sertleşmesi ile alakalıdır. Yazlık oto lastikleri nasıl soğuk havalarda yumuşaklığını kaybediyorsa kayış da aynı şekilde soğuktan etkilenir. Bu ses motor ısınınca geçse de bazen artarak devam eder. Eskiyen bir triger kayışının kopması durumunda motorda büyük hasar meydana gelebilir. Radyatör kayışının kopması durumunda ile soğutucu fan dönmeyi bırakır ve motor sıvısının soğutulmasında sorun olur. Bu da motora hararet yaptırabilir. Bu nedenle ses uzun süre devam ediyorsa mutlaka değiştirmek gereklidir.

Araçtan Gelen Çarpma Sesi

Çarpma

Çarpma sesi aracın birçok farklı yerinden geliyor olabilir. Ancak genel olarak amortisör sistemi bağlantılarından veya egzoz sistemindeki bağlantı noktaları şüpheli yerlerdir. Genellikle tekerlekler çukura düştüğünde duyulabilen bu sesler amortisör sistemindeki veya egzoz sistemindeki kauçuk bağlantıların (burçlar) yırtılması veya eskimesi gibi nedenlerle parçaların birbirlerine çarpması sonucu gerçekleşir.

Araçtan Gelen Cızlama Sesi

Cızlama 

Motor sıcakken stop ettiğinizde duyabileceğiniz ve tavada yüksek ısıda bir şey pişiyormuş gibi çıkan bu ses büyük ihtimalle motor yağı veya soğutma sıvısının sıcak egzoz manifolduna damlamasından çıkıyor olabilir. Bu da motorda veya soğutma sisteminde bir kaçağın olduğunu göstermektedir. Tıslama ve cızlama sesi birbirlerine oldukça benzediği için karıştırılabilir. Aşağıdaki videoda hem tıslamaya hem de cızlamaya benzeyen bir ses söz konusudur. Cızlama sesi genelde kesikli olur ve bu da  kaçağın sıcak noktaya damlamasıyla alakalıdır.

Araçtan Gelen Tıslama sesi

 Tıslama 

Bahçe hortumundaki delikten basınçlı su sızmasına benzer olan bu tıslama sesi araçta bulunan hortumlarda kaçak olduğunu gösteriyor olabilir. Bu durum hortumda çatlak nedeniyle olabildiği gibi hortum kelepçesinin gevşek olmasından da kaynaklanabilmektedir. Özellikle eski model ve çok kilometre yapmış araçlarda kelepçe ve hortum birleşim yerlerinde hortum kauçuğunun özelliğini kaybetmesinden kaynaklanan kesikler ve çatlaklar meydana gelebilir. Bu kısımların tek tek kontrol edilmesinde fayda vardır.